Fetih Bugün: 0    Bütün gönderiler.: 370

Moderatör: Dionisos

Toplam:#1

Konu Oluştur

[Duyurular] Manar Günlükleri #2 - Hürrem

[Linki Kopyala] 0/359

Gönderildi 2019-02-12 16:21:32 | Sadece konu sahibinin konularını göster

Manar Günlükleri #2 - Hürrem

Uzun, dalgalı kızıl saçlar, ay ışığı kadar parlak bir cilt ve engin bilgeliğe sahip olan kuyo renki gözler. Bunun hangi kahraman olduğuna dair bir fikrin var mı?

Hürrem, Ölümcül Kadın!

Bu kahraman, Osmanlı İmparatorluğu'nun ünlü Sultanı ve Süleyman'ın sevgilisi olan Hürrem. Hürrem'in aslında Ruthenia'dan (şimdiki Ukrayna) olduğu ve Topkapı Sarayı'na köle olarak satıldığı söyleniyor. Güzelliği ve çekiciliği Süleyman'ın dikkatini çekebilecek kadar etkiliydi.

Süleyman'ın, Hürrem'e yazdığı şiirden bir parça:

birlikte olduğum, sevgilim, parıldayan ayım,
can dostum, en yakınım, güzellerin şahı sultanım.

hayatımın, yaşamımın sebebi cennetim, kevser şarabım
baharım, sevincim, günlerimin anlamı, gönlüme nakşolmuş resim gibi sevgilim, benim gülen gülüm,

sevinç kaynağım, içkimdeki lezzet, eğlenceli meclisim, nurlu parlak ışığım, meş’alem.
turuncum, narım, narencim, benim gecelerimin, visal odamın aydınlığı...

Peri masallarında olduğu gibi Hürrem ve Süleyman hayatlarını sonsuza dek mutlu bir şekilde geçirdiler ve daha sonra Süleymaniye Camii'ne gömüldüler.

Hürrem'in hayatını anlatan televizyon dizileri, müzikaller ve roman gibi bir sürü eser bulunmaktadır. Bunlar ilginizi çekiyorsa, eserlere göz gezdirebilirsiniz. Gerçek Hürrem'in bir ok ve yay ile başa çıkıp çıkamayacağına gelince... Aşkın onu Süleyman'a ulaştırdığını söleyebiliriz.

#Fetih #Kahraman

İmza
Lütfen müşteri hizmetlerine bilet yollarken aynı konu hakkında sadece bir bilet yollamaya özen gösterelim. Birden fazla yolladığınız biletler yardım sürecini uzatacağı gibi sorunların karışmasına da sebebiyet verebilir.