Fetih Bugün: 0    Bütün gönderiler.: 379

Moderatör: Dionisos

Toplam:#1

Konu Oluştur

[Duyurular] Manar Günlükleri #10 - Kalavun

[Linki Kopyala] 0/510

#1
Gönderildi 2019-04-10 16:19:06 | Sadece konu sahibinin konularını gösterKalavun, 1279 ile 1290 döneminde Mısır'da hüküm sürmüş Türk asıllı Bahri Hanedanı'ndan Memlük Devleti'nin yedinci hükümdarıdır.

Kalavun Mısır Memlük Devletinin yedinci hükümdârı olup Kıpçak doğumlu bir Kıpçak Türküdür. Eyyübi Sultanı Salih Eyyub’ün kölelerinden olup, bin altına satın alındığı için "Elifi" de denir. Sultan kendisini 1247 yılında, serbest bırakınca askerlik hizmetine girdi. Sultan Baybars'ın emri altında güç ve nüfuz bakımından gittikçe yükseldi. Sultan Baybars'in oğlu Sultan Berke Han'ın hükümdarlığı zamanında Ermenilerle yaptığı savaşlardaki başarısıyla dikkati çekti.

Cesur, tedbirli, adil, ilmi ve terakkiyi seven bir hükümdâr olup, Kahire’de iki kasr arasında büyük bir medrese yaptırdı. O zamana kadar bir benzeri yapılmamış olan Kahire Hastanesi, en önemli eseridir. Bu hastanenin çeşitli hastalıklar için laboratuvarları, ilaçlar ve diğer erzaklar için ayrı ayrı depoları, tertipli, güzel hasta koğuşları bulunmaktaydı. Ayrıca bu hastânenin yanına cami ve diğer eserler de yaptırdı.

İmza
Lütfen müşteri hizmetlerine bilet yollarken aynı konu hakkında sadece bir bilet yollamaya özen gösterelim. Birden fazla yolladığınız biletler yardım sürecini uzatacağı gibi sorunların karışmasına da sebebiyet verebilir.