Fetih Bugün: 0    Bütün gönderiler.: 379

Moderatör: Dionisos

Toplam:#1

Konu Oluştur

[Duyurular] Manar Günlükleri #13 - I. Abdurrahman

[Linki Kopyala] 0/473

#1
Gönderildi 2019-05-02 15:40:07 | Sadece konu sahibinin konularını gösterEndülüs Emevi Devleti’nin kurucusu olan ve “Kureyş’in Doğanı” lakabıyla anılan I. Abdurrahman, Dımaşk yakınlarındaki Deyrihanna’da doğdu. Küçük yaşta babasını kaybettiği için dedesi Halife Hişâm’ın yanında büyüdü. Abbasi katliamından kurtulduktan sonra bir süre Fırat civarında gizlendi. Daha sonra ise Filistin’ kaçtı. Ardından Mısır ve Kuzey Afrika yoluyla Cebel-i Tarık’ın karşı kıyısında bulunan Septe kentine erişti. Bu bölgedeki Yemen ve Suriyelileri toplayarak kuvvetli bir ordu hazırladı. Müslümanlar arasında İspanya emirliği için devam eden iktidar mücadelesine son vermek adına harekete geçti ve Emir Yusuf’u yenerek Kurtuba’ı ele geçirerek kendisini emir ilan etti. Daha sonraki süreçlerde ise Araplar ile Berberiler arasındaki kabile kavgalarını ve diğer gruplar arasındaki huzursuzlukları gidermeye çalıştı.

I. Abdurrahman 769 yılında Berberiler’den Şakya’nın Şantabariyya’da giriştiği katliamın önüne geçti ve bundan sonra çıkan bütün ayaklanmaları bastırdı. Ancak İspanya’nın kuzeydoğusunda bulunan bazı Müslüman kabileler I. Abdurrahman’a karşı birleşerek, Abdurrahman’ın düşmanı olan Frank İmparatoru Charlemagne’yi yardıma çağırdılar. Frank ordusuyla Pirene Dağları’nı aşan Charlemagne, Saragossa’yı kuşattı. Ancak kendi ülkesindeki ayaklanmalar nedeniyle kayıplar vererek geri çekilmek zorunda kaldı. I. Abdurrahman ülkede düzeni sağladıktan sonra bayındırlık işleriyle uğraştı. Saraylar, köprüler, su kemerleri ve Kordoba kentinde günümüze kadar ayakta kalan ünlü bir cami yaptırdı. Ölümünün ardından ise üç yüz yıl boyunca bölgede hüküm sürecek bir devlet miras bıraktı.

İmza
Lütfen müşteri hizmetlerine bilet yollarken aynı konu hakkında sadece bir bilet yollamaya özen gösterelim. Birden fazla yolladığınız biletler yardım sürecini uzatacağı gibi sorunların karışmasına da sebebiyet verebilir.