Fetih Bugün: 0    Bütün gönderiler.: 379

Moderatör: Dionisos

Toplam:#1

Konu Oluştur

[Duyurular] Manar Günlükleri #18 - Bayezid

[Linki Kopyala] 0/257

#1
Gönderildi 2019-06-13 16:35:37 | Sadece konu sahibinin konularını gösterManar Günlükleri XVIII - Bayezid

Yıldırım korkutucudur. Yıldırım adıyla bilinecek birinin de gaddar olması gerekir. Bu durum Osmanlu Sultanı I. Bayezid için doğru idi.

Babası I. Murad Kosovo Savaşı'nda suikaste uğrayınca İmparatorluğun kaderi Bayezid'in ellerindeydi. Şehzade olarak ordunun kontrolünü aldı ve babasının cenazesini düzenledi, fakat aynı zamanda tahta çıkmayı garanti altına almak için kardeşini öldürttü.

Gaddarlığı, zalimliği ve kudreti ile Sırplara karşı Kosovo Savaşı'nda galip gelerek babasının intikamını aldı. Savaş sonrası Sırp topraklarındaki pozisyonunu garantiye almak adına Sırp Prensesi Olivera ile evlendi.


Saltanatı süresince onlarca savaşta yer aldı, Gaddarlığı ve savaş meydanındaki kudreti ona "Yıldırım" lakabının takılmasına yol açtı. Bir sefer hariç hiç yenilmedi.

Kişisel özelikleri ve gaddarlığı kendisine oldukça benzeyen Timur, doğuda kaybettiği toprakları telafi etmek adına Osmanlı İmparatorluğu'na saldırdı ve Ankara Savaşı'nda iki ldier kıyasıya mücadele etti. Fakat savaşın ibrelerini Timur lehine çeviren olay, Osmanlı askerlerinin bir kısmının savaş sırasında Timur'un tarafına geçmesi olmuştur. Timur, Bayezid'i mağlup ederek onu esir aldı.

Peki savaş sonrası neler yaşandı? Kimi kaynaklar Timur'un Bayezid'i yıllarca at arabası arkasında esir olarak gezdirdiğini, ve onu aşağılayarak intihara sürüklediğini yazar, kimileri ise Timur'un Bayezid'e bir savaşçı ve hükümdar olarak saygı duyduğunu, ve ona bir misafir gibi davrandığını...

Sonuç gerçekte ne olursa olsun, Ankara'daki mağlubiyet Bayezid'in saltanatını sonlandırdı. Belki de öldüğünde o savaşla ilgili bir pişmanlığı yoktu, ne de olsa o gururlu ve kudretli "Yıldırım" idi!


#Fetih
#Kahraman

İmza
Lütfen müşteri hizmetlerine bilet yollarken aynı konu hakkında sadece bir bilet yollamaya özen gösterelim. Birden fazla yolladığınız biletler yardım sürecini uzatacağı gibi sorunların karışmasına da sebebiyet verebilir.