Fetih Bugün: 0    Bütün gönderiler.: 379

Moderatör: Dionisos

Toplam:#2

Konu Oluştur

[Duyurular] Manar Günlükleri #22 - Shajar al-Durr

[Linki Kopyala] 1/248

#1
Gönderildi 2019-07-11 14:43:25 | Sadece konu sahibinin konularını göster

Efsanelere göre Shajar al-Durr çok güzel ve zeki bir sultandı. İsminin anlamı güzelliğini ve taktığı inci aksesuarları betimleyen "İnci Ağacı"dır.

Shajar al-Durr esasen Mısır Sultanı As-Salih Eyyubi hayat arkadaşı olmuş eski bir köle idi. Huzurlu hayatları Fransa Kralı IX. Louis'nin 7. Haçlı Seferi'ni başlatıp 30,000 asker ile Mısır'ı tehdit etmesi ile değişti.

As-Salih Eyyubi bu savaşta öldü ve ülke lidersiz kaldı. İşte tam bu sırada Shajar al-Durr komutayı ele aldı ve Sultan'ın ölüm haberini ordunun morali bozulmasın diye ordudan gizleyerek kraliyet muhafızları ve subayları savaşmaya itip Prens Turanşah'ın tahta geçmesi için hazırlıklar yaptı.

Shajar al-Durr liderliğinde Haçlı Ordusu mağlup edildi ve IX. Louis yakalandı. Fakat önünde yeni bir sorun vardı. Turanşah Shajar'a güvenmiyordu. Memlük lideri, Turanşah'ın artan güven sorunları yüzünden onu öldürttü ve Turanşah'ın ölümü ile Selahaddin'in kurduğu Eyyubi Hanedanlığı son bulmuş oldu.

Memlükler daha sonra Shajar al-Durr'u kendi sultanları ilan ettiler. Fakat Abbasiler ve Suriyeli Emirler kadın olduğu için onu resmi olarak tanımadı. Başkomutan Izz al-Din Aybak ile evlenmekten başka şansı yoktu.

Çift arasında şüphe ve anlaşmazlıklar baş gösterdi ve Shajar al-Durr tüm destekçilerini ve ailesini bu siyasi çarpışmada kaybetti. Misillieme olarak ise Izz al-Din Aybak'ı öldürttü ve tahtı geri aldı. Fakat yalnızca üç gün sonra hamamda Izz al-Din Aybak'ın hayat arkadaşı ve onun uşakları tarafından dövülerek öldürüldü.

Baybars MEmlük Sultanı olduktan sonra ona hak ettiği cenaze törenini düzenledi ve kudretli bir mezar yaptırdı. Mezarı hala Mısır'da bulunmakta, ve bu yapıya saygı gösterilmektedir.

#Fetih
#Kahraman

İmza
#2
Gönderildi 2019-07-15 19:05:46 | Sadece konu sahibinin konularını göster

Selam nasilsiniz

İmza
4231