Fetih Bugün: 0    Bütün gönderiler.: 379

Moderatör: Dionisos

Toplam:#2

Konu Oluştur

[Duyurular] Manar Günlükleri #24 -- Zenobia

[Linki Kopyala] 1/376

#1
Gönderildi 2019-08-01 16:03:42 | Sadece konu sahibinin konularını göster
Fetih Dünyası'na yeni bir Kahraman katıldı. Onu tanımaya ne dersin? Efsanevi Kraliçe Zenobia!

Zenobia Palmira şehrinde bir Romalı asilin kızı olarak doğdu. Mükemmel bir eğitim gördü ve birçok dil öğrendi. Zekası dışında güzelliği ile de herkesin dilinde idi; kömür karası saçları, inci beyazı dişleri ve kıvrımlı vücudu herkesin gözünü alıyordu. Açık havada at binmeyi ve avlanmayı çok severdi.

Yaşı geldiğinde, şehrin yöneticisi ile evlendi ve bir evlatları oldu. Fakat Zenobia'nın tutkuları bir adamın gölgesinde yaşamaktan çok başkaydı. Eşi bir av sırasında suikaste kurban gidince, Zenobia Palmira'nın naibi olarak öne çıktı.

Palmira Roma'ya bağlı bir şehirdi. Fakat Zenobia gücü eline alınca Roma'dan gelen emirlere uymamaya başladı. Kraliçe sıfatı ile filozof, bilim adamı, yazar ve şairleri Palmira'da ekonomik, siyasi ve kültürel etkinlikler düzenlemeye teşvik etti. Bu eylemleri Roıma İmparatoru Aurelian'ı kızdırdı ve Roma ordusu Palmira'ya saldırmak için gönderildi. Zenobia sonuna kadar savaştı fakat onunda Romalılar'a karşı mağlup oldu.

Romalılar'ın Zenobia'yı altın zincirlere vurup Roma sokaklarında törenlerle gezdirdikleri söylenir. Roma'ya giderken, Zenobia ve oğlunun Boğaziçi sularına atlayıp kaybolduğunu söyleyenler de vardır.

Nasıl biterse bitsin, Zenobia'nın hayatı anlamlıydı. Halkı tarafından sevilip sayılan, cesur bir kadındı. Hayatı, Palmira düzlüklerinde hala şarkılar, şiirler ve destanlar ile anılır.

#Fetih
#Kahraman

İmza
#2
Gönderildi 2019-08-02 16:44:17 | Sadece konu sahibinin konularını göster

Elde ediş cehennem azabı diyor ama henüz birşey göremedik. Ne şekilde ve ne zaman elde ediyoruz bunu.

İmza