Fetih Bugün: 0    Bütün gönderiler.: 2025

Moderatör: Dionisos

Toplam:#1

Konu Oluştur

[(Android) Genel Sohbet] Manar Günlükleri #11 - El-Hansa

[Linki Kopyala] 0/268

#1
Gönderildi 2019-04-18 16:29:47 | Sadece konu sahibinin konularını gösterEl-Hansa, Arap edebiyatının en önemli kadın şairlerindendir.

Tahminen 575 yılında Necid bölgesinde dünyaya geldi ve orada yetişti. Gerçek adı "ceylan" anlamına gelen "Tumadir"dir. Fakat o, "Hansa" ismiyle ünlenmiştir. 629'da Peygamber Muhammed ile tanıştı ve Müslüman oldu. Muhammed bin Abdullah'ı da şiirleri ile etkilemeyi başardı. Onun yaşadığı dönemde bir kadın şairin toplumdaki rolü ölen birisi için mersiye yazmak ve topluluk önünde sözlü yarışmalarda sergilemek idi. El-Hansa, bir çatışma esnasında ölen Ṣakir ve Muaviye adlı iki kardeşi için yazdığı mersiye ile bu yarışmalarda ün ve saygı kazandı. Arap edebiyatının en önemli şairlerinden olan El-Hansa'nın dört çocuğunun dördü de İslam dinine geçti. Çocuklarının hepsini savaşmaları için gönderdiği Kadisiye Muharebesi'nde kaybetti.


Şiirlerinde İslami etki çok görülmez. Mersiyeleriyle ünlüdür.

İmza
Lütfen müşteri hizmetlerine bilet yollarken aynı konu hakkında sadece bir bilet yollamaya özen gösterelim. Birden fazla yolladığınız biletler yardım sürecini uzatacağı gibi sorunların karışmasına da sebebiyet verebilir.