Fetih Bugün: 0    Bütün gönderiler.: 2025

Moderatör: Dionisos

Toplam:#2

Konu Oluştur

[(Android) Genel Sohbet] Manar Günlükleri XVIX - Kahina

[Linki Kopyala] 1/213

#1
Gönderildi 2019-06-20 15:17:50 | Sadece konu sahibinin konularını göster

 Kuzey Afrika'nın dağları gibi, onun hayatı da bir sis perdesi ile kaplıydı.
Cesareti bir kurdun gaddarlığı ve bir yaylanın sıcaklığını bir arada taşıyordu. Ona "geleceği görebilen kadın" anlamına gelen Kahina ismi verildi. Çünkü düşmanları
büyü kullanarak rakiplerinin hareketlerini göebildiğine inanıyordu.

O zamanlar Emevi Hanedanlığı gözünü Kuzey Afrika'ya dkmiş ve Berberi liderlerini işgal sırasında öldürmüştü. Onun eşi olan Kahina gücü eline alıp isyanın kraliçesi oldu. Meskiana'daki savaşta ordusunu korkusuzca yönetti ve Emeviler'in korkutucu generali Hasan bin al-Nu'man'ın askerlerini yok etti. General aldığı yenilgiden sonra 5 yıl boyunca gizlendi.

Emevi Ordusu 5 yıl sonra bir diriliş yaşadı. Kahina'nın ölümü hakkında birçok farklı anlatı bulunur. Bazıları vahada halkının desteğini kaybettiğini söyler ve bunun nedenini düşmana uyguladığı "yakıp yıkarak geri çekilme" taktiğinden kaynaklandığını söyler. Bazıları suikastten korkup Emeviler'e onu bağışlamaları karşılığında kendi oğlunu önerdiğini, diğerleri ise yetiştirdiği bir Emevi çocuğun ona ihanetini konuşurlar.

Detaylar önemsiz, "Berberiler'in Kraliçesi" şüphesiz Emeviler tarafında mağlup edilmişti.

Zaman geçti ve Kuzey Afrika sonunda huzur buldu. Ama huzurlu zamanlarda bile halk bu muhteşem kadın kahramanı unutmamıştır. Vatanına olan aşkı inkar edilemez.

#Fetih
#Kahraman

İmza
#2
Gönderildi 2019-06-20 19:42:37 | Sadece konu sahibinin konularını göster

Yeni konu nerden açacaz bulamadım K3 çöktü puf. 3 saattir girilmiyor haberiniz varmı???

İmza