Fetih Bugün: 0    Bütün gönderiler.: 1890

Moderatör: Dionisos

Toplam:#1

Konu Oluştur

[(Android) Genel Sohbet] Manar Günlükleri #20 - Fatma al-Fihri

[Linki Kopyala] 0/155

Gönderildi 2019-06-26 11:46:13 | Sadece konu sahibinin konularını göster

Manar Günlükleri #20 - Fatima al-Fihri
<!--td {border: 1px solid #ccc;}br {mso-data-placement:same-cell;}-->
Dünyanın dört bir yanındaki öğrenciler bugünlerde sınav sonuçlarını alıyorlar. Bu da benim zamanında heyecanla beklediğim sınav sonuçlarımı aklıma getirdi. Benim hayalimdeki üniversite ise Fas'taki 82. Karaviyyin Üniversitesi. Ya Seninki?

Karaviyyin Üniversitesi kadim bir tarihe sahip. Guinness Rekorlar Kitabı tarafından da dünyanın en eski üniversitesi olarak kabul ediliyor! Kurucusu ise kahramanımız Fatima al-Fihri'den başkası değil!

Zengin bir aileye doğmuş olan Fatima al-Fihri genç yaşından itibaren muazzam bir eğitimden geçmiştir. Babası kendisinin ve kız kardşelerinin üzerine çok düşmüş ve onlara değişik alanlarda bilgilerini artırmaları için özel hocalar tutmuştur. Dünya hakkında bir bilgi seline kapılan Fatima, kendisi gibi diğer kadınların da böyle bilgilere erişebilecekleri bir bilgi yuvası olması gerektiğini düşünmüştür.

Babası ölünce Fatima'ya büyük bir servet kalmıştır. Bu servet hayatı boyunca rahat yaşamaya yetecekti fakat o bu serveti hayalini gerçekleştirmek için kullanmakta kararlıydı - bir üniversite kurmak! Yeri bizzat kendi seçti, öğretmenler işe aldı ve eğitim sistemini planladı. Yıllar süren hazırlık sonra üniversite nihayet kurulmuştu! Fatima al-Fihri o sırada 60 yaşına dayanmıştı, fakat öğrenmekten asla vazgeçmedi ve kendi kurduğu üniversitenin öğrencisi olup diploma aldı.

Karaviyyin Üniversitesi'nin kapıları bugün hala bilgiye aç öğrenciler açıktır. Her şey Fatma al-Fihri sayesinde!

#Fetih
#Kahraman

İmza