Fetih Bugün: 0    Bütün gönderiler.: 2025

Moderatör: Dionisos

Toplam:#2

Konu Oluştur

[(Android) Genel Sohbet] Manar Günlükleri #21 - Murat Reis

[Linki Kopyala] 1/311

#1
Gönderildi 2019-07-04 17:25:56 | Sadece konu sahibinin konularını göster

Manar Günlükleri #21 - Murat Reis
<!--td {border: 1px solid #ccc;}br {mso-data-placement:same-cell;}-->
Yelkenler fora! Dünyanın dört bir yanındaki denizlerde hazine arayan belalı korsanlara katılmak istiyor musun? O halde Murat Reis'in mürettebatına katıl!

Rodos Adası'nda doğan Murat Reis korsanlar gibi özgür olmayı düşledi ve büyüdüğünde meşhur Barbaros Korsanları'na katılarak Akdeniz'i boydan boya dolaştığı bir yolculuğa çıktı.

Mürettebata katıldıktan kısa bir süre sonra Barbaros Korsanları Osmanlı İmparatorluğu hizmetine girdi ve Murat Reis Osmanlı filosunun başına geçirildi. Bu mevkideki başarısı onu Osmanlı Deniz Kuvvetleri'nin Kaptan-ı Derya'sı olmaya kadar götürdü.

Kariyeri boyunca mağlup olmayan Murat Reis'in adı bile düşmanlarına korku salmaya yetiyordu. 1609'da, 75 yaşında iken bile denizlere çıkmaya devam ediyordu.

Düşmanlarının Osmanlı'nın karlı ticaret noktalarını yağmaladığını duyunca hemen yelken açıp onları karşılamaya gitti. Karşısında on gemilik Malta-Fransa ortak filosunu buldu. İçlerin Kızıl Cehennem adlı 90 toplu bir büyük gemi de vardı. Murat Reis ilk olarak uzak menzilli topları olan gemilerle düşmanı vurdu ve onları paniğe sürükledi. Daha sonra ise yaklaşarak düşmanın dizilimini bozdu.

Ama ne yazık ki düşman çok daha güçlüydü ve Kızıl Cehennem büyük bir hasar almış olmasına rağmen Murat Reis savaşta ağır yara aldı ve bir süre sonra vefat etti. Fakat mirası hala ayakta.

Murat Reis, hayatı boyunca hayalini süsleyen şeyi yaptı ve özgürce denizlere yelken açıp düşmanlarla cenk etti. Birçok Türk denizaltısına Murat Reis'in adı verilmiştir, hatta ve hatta II. Dünya Savaşı'nda bunlardan biri Nazilere karşı kullanılarak Murat Reis'in denizlerdeki efsanesini onurlandırmıştır.

#Fetih
#Kahraman

İmza
#2
Gönderildi 2019-07-09 07:10:26 | Sadece konu sahibinin konularını göster

Çok güzel

İmza