Fetih Bugün: 0    Bütün gönderiler.: 2025

Moderatör: Dionisos

Toplam:#1

Konu Oluştur

[(Android) Genel Sohbet] Manar Günlükleri #23 -- Nasir bin Murshid

[Linki Kopyala] 0/187

#1
Gönderildi 2019-07-23 18:09:46 | Sadece konu sahibinin konularını göster


Arapça'da Murshid "rehber" anlamına gelir, ve ismine layık olan Nasir bin Murshid, kitap okumayı seven, akıllı bir adamdı ve kabilesinin gözdesi idi.

Memleketi Portekizliler'in işgaline uğramıştı ve kabileler savaşa tutuşmuştu. Fakat Murshid kabileleri birleştirmeye ve işgalcileri kovmaya ant içmişti.

Yıllarca savaşlarda, toplantılarda çalışıp çabaladı ve sonunda tüm kabilelerin lideri, yani "İmam" seçildi. Büyük bir ordu toplayıp Julfar'a bir saldırı düzenlledi, o sırada bu liman şehrini Portekizliler ve Persler elinde tutuyordu. Persleri mağlup etti ve Portekizliler bunun üzüerine geri çekildi.

Bir sonraki savaşı bu kadar kolay geçmedi. Suhar'da ordusu Portekizlilere karşı mağlup oldu. Fakat Murshid vazgeçmedi. Burada Portekizlilerle geçici bir ateşkes imzalayıp başka bölgelerdeki 2 kaleyi onların elinden aldı. Bu durum Portekizlileri şaşırttı ve savunmasız Suhar bu kez ele geçirildi.

Portekizliler nihayet o diyarlardan göç etti ve barış sağlandı. Bu yıllardan sonra Murshid "Umman'ın Işığı" olarak anıldı.

İmza